Koronawirus SARS-Cov-2. Jak się chronić przed chorobą?
Informacje o nowym, szybko się rozprzestrzeniającym koronawirusie budzą powszechny lęk, choć nie jest on aż tak straszny jak go czasem malują. Podpowiadamy jak się przed nim bronić.
Na początku wartu wyjaśnić kilka krążących w mediach pojęć, które są nowe, często mylone i wywołują kolejne zamieszanie. Otóż zagrożeniem jest specyficzny wirus grypy. Ze względu na swoje cechy, taki typ nazywany jest koronawirusem.
Co znajdziesz w tym artykule
Co to jest koronawirus
Sama nazwa jest dosyć malownicza. Pierwszy człon „korona” faktycznie pochodzi od symbolu władzy królewskiej. W ogromnym powiększeniu widać, że wirus jest otoczony strukturami przypominającymi koronę. Dlatego naukowcy dodali przedrostek „corona” do „virus”. Reszta już nie jest niestety tak kolorowa. Koronawirusy mogą być przenoszone i atakować zwierzęta oraz ludzi. Dokładniej: ssaki i ptaki. Ponieważ koronawirusów jest tak naprawdę bardzo dużo, każdy nowo odkryty ma swój kod. Wirus, który w pierwszej kolejności zaatakował chińskie miasto Wuhan to więc: SARS-Cov-2. O nazwie SARS już wcześniej słyszeliśmy. Tzw. ptasia grypa wybuchła z siłą rażenia całego świata przed kilkoma laty. Wówczas problem udało się zdławić, choć epidemia zebrała śmiertelne żniwo. Teraz też mamy do czynienia z SARS. Dalsze człony to „co” od „corona”, „v” od „virus” i „2” bo jest to drugi wirus o podobnym działaniu i budowie co SARS sprzed lat.
Groźna choroba Covid-19
11 lutego 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła oficjalną nazwę choroby wywoływanej przez nowy koronawirus – Covid-19. Poszczególne człony tego wyrazu mają swoje znaczenie. „Co” to „corona”, „vi” pochodzi od „virus, „d” od „disease” (w języku polskim: choroba), a liczba 19 wskazuje rok wykrycia wirusa (2019). To właśnie ta choroba zbiera śmiertelne żniwo już na całym świecie. Można powiedzieć, że jest to rodzaj grypy, tylko takiej, przed którą układ odpornościowy człowieka jeszcze nie do końca potrafi się bronić.
Dla kogo jest niebezpieczny koronawirus z Wuhan
Właśnie to określenie „nie do końca” choć nie brzmi precyzyjnie jest ważne. Koronawirus z Wuhan może wywołać zespół ostrej niewydolności oddechowej, a jednym z powikłań może być ciężkie
zapalenie płuc. Lekarze zajmujący się pacjentami donoszą także o cechy wirusowego zapalenia płuc u zakażonych. Są to objawy, z którymi, w warunkach szpitalnych, poradzi sobie silny organizm. Niestety wirus nie wybiera ofiar i atakuje także ludzi starszych, chorych, osłabionych i to oni są narażeni na największe problemy zdrowotne, z utratą życia włącznie.
Objawy Covid-19
Jednym z powodów szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa jest fakt, że nie daje on żadnych bardzo specyficznych objawów. Osoby zakażone mają, początkowo, grypowe objawy: gorączka, kaszel, bóle mięśni, zmęczenie. Wraz z rozwojem choroby rośnie gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), pojawiają się problemy z oddychaniem a w dalszej kolejności ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, sepsa i wstrząs septyczny. Ciężki przebieg choroby dotyczy ok.15-20% zarażonych osób. Śmiertelne przypadki to 2-3% chorych. Dokładne dane trudno oszacować właśnie dlatego, że część osób zainfekowanych, których układ immunologiczny jest wystarczająco silny, przechodzą Covid-19 łagodnie, uznając, że to tylko drobne przeziębienie. Nie zgłaszają się tym samym do lekarzy.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swojej stronie szczegółowe wytyczne.
Myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności