Zastosowanie kolagenu w ciąży
Czy naturalny kolagen można stosować w ciąży? Czy istnieją dodatkowe korzyści z przyjmowania preparatów z kolagenem? Czym się kierować przy wyborze preparatu? W tym artykule odpowiemy na Twoje pytania.
Suplementacja kolagenu w ciąży cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przyszłych mam. Kolagen jest białkiem, które naturalnie występuje w naszym ciele, jest budulcem skóry oraz stanowi swoje rusztowanie organizmu. Właściwa suplementacja kolagenu w ciąży może pozytywnie wpłynąć na elastyczność naskórka, przyspieszyć gojenie się ran oraz zmniejszyć rozstępy [1-2].
Co znajdziesz w tym artykule
Kolagen dla kobiet w ciąży
Suplementowanie kolagenu jest zalecane dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Zażywanie kolagenu w ciąży pomoże ograniczyć łamliwość włosów i paznokci. Suplementacja kolagenu podczas ciąży ma też korzystny wpływ na zachodzące zmiany stawowe i szkieletowe w organizmie ciężarnej, które mogą pojawić się w przypadku jego niewystarczającej ilości. Istotne jest także to, że organizm przyszłej matki musi dzielić się wieloma składnikami odżywczymi oraz witaminami z płodem, w tym kolagenem. Rozwijające się dziecko jako pierwsze odżywia się tym, co dostarcza ciężarna do organizmu. Przy tak dużym obciążeniu organizmu kobiety w ciąży warto pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Odpowiednia suplementacja kolagenu w ciąży jest bardzo pomocna i wspiera organizm przyszłej mamy w szybszym powrocie do formy i figury sprzed ciąży [1-4].
Czy można stosować kolagen w ciąży?
Kolagen to naturalnie występuje białko w ludzkim organizmie i dlatego w większości przypadków nie istnieją przeciwwskazania do jego suplementowania również w czasie ciąży
i w okresie karmienia piersią. Zalecana dzienna dawka kolagenu dla kobiet w ciąży mieści się w przedziale 70-100 g. Należy pamiętać o uwzględnieniu wszystkich źródeł tego białka, czyli również kolagen, który dostarczamy z pożywieniem. Przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem, najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który dobierze odpowiedni preparat [5-6].
Suplementacja kolagenu ma udowodniony pozytywny wpływ na wygląd skóry, włosów
i paznokci przyszłych mam. Białko prowadzi do zwiększenia elastyczności naskórka i sprawia, że w czasie ciąży rozstępy będą mniej widoczne. Kolagen przyspiesza również gojenie się ran, wzmacnia odporność oraz poprawia kondycję stawów kobiet ciężarnych [5-7].
Jaki kolagen stosować w ciąży?
Wzrost wagi podczas ciąży wpływa na rozciąganie skóry i powstawanie rozstępów – głównie na brzuchu, udach, piersiach czy pośladkach. Naskórek staje się bardziej podatny na uszkodzenia, jest mniej sprężysty i nawilżony. Właściwa pielęgnacja i stosowanie kosmetyków dedykowanych przyszłym mamom może już nie być wystarczające. Wtedy warto rozważyć rozpoczęcie doustnej suplementacji w postaci naturalnego kolagenu. Najlepiej wybierać kolagen rybi ze względu na to, że budową i właściwościami jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego [1-3, 5-7].
Przed zakupem wybranego preparatu dokładnie przeanalizuj jego skład i ulotkę oraz sprawdź czy ciąża nie stanowi przeciwwskazania do jego suplementowania. Wybierając kolagen postaw na produkt wysokiej jakości, bez zapachu, smaku, barwy oraz wolny od GMO, sztucznych dodatków, wypełniaczy czy konserwantów [1-3, 5-7].
Kolagen do picia w ciąży
Kolagen do picia w ciąży jest chętnie wybieranym suplementem. Ostatnio występuje coraz częściej w postaci tzw. „shake’a”- proszku lub gotowego roztworu przeznaczonego od razu do wypicia. Udowodniono, że regularne stosowanie tego białka przez kobiety ciężarne i karmiące piersią przyczyniło się nie tylko do zmniejszenia negatywnych objawów ciąży
i karmienia, ale również miało wpływ na spowolnienie procesu powstawania zmarszczek. Przyszłe mamy zauważyły także poprawię stanu swoich włosów i paznokci oraz kondycji skóry [7].
Kolagen w tabletkach w ciąży
Kolagen w tabletkach to drugi najczęściej wybierany preparat przez ciężarne. W porównaniu z kolagenem w płynie jest znacznie tańszy, co nie oznacza, że będzie mniej skuteczny. Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu składu – czy większą zawartość stanowi białko czy inne wypełniacze farmaceutyczne.
Jak wiadomo, ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety oraz okres zwiększonych potrzeb żywieniowych. Pamiętaj, że nieważne, który preparat wybierzesz, nie zastąpi on zdrowej i zbilansowanej diety, bogatej w niezbędne składniki odżywcze. Może być jedynie wsparciem Twojego codziennego jadłospisu, dzięki któremu zapewnisz dziecku zdrowy rozwój.
Kolagen w ciąży – dawkowanie
Dla większości kobiet ciężarnych zalecane dzienne dawkowanie kolagenu to 70-100 g, wliczając w to wszystkie źródła – jedzenie, jak i suplementację. Przed zastosowaniem danego produktu zawsze przeczytaj ulotkę dołączoną do preparatu. Na niej powinny znajdować się wszystkie informacje dotyczące stosowania danego kolagenu w ciąży. Najbezpieczniej jednak będzie, jeśli porozmawiasz ze swoim lekarzem prowadzącym na temat chęci rozpoczęcia suplementacji kolagenem. Wtedy lekarz dobierze odpowiedni preparat, możliwe że zleci również dodatkowe badania, aby ocenić Twój stan zdrowia. Takie rozwiązanie będzie bezpieczniejsze niż suplementacja na własną rękę.
Kolagen a karmienie piersią
Kobiety w okresie karmienia piersią bardzo pozytywnie oceniają picie kolagenu. Kolagen
w takiej formie jest łatwo przyswajalny przez organizm i prosty w przygotowaniu. Najlepszym wyborem będzie kolagen hydrolizowany pochodzenia rybiego, ponieważ charakteryzuje się dużym stopniem wchłanialności, co jest związane z niską masę cząsteczkową peptydów, które są wytwarzane w procesie hydrolizy. Niezwykle ważne jest, aby przed zakupem kolagenu dokładnie przeanalizować preparaty dostępne na rynku, kierując się ich wysoką jakością i przyswajalnością. Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na brak sztucznych dodatków, konserwantów, słodzików czy barwników [6-8].
Źródła:
- Razak M.A., Begum P.S., Viswanath B., and Rajagopal S.: Multifarious Beneficial Effect of Nonessential Amino Acid, Glycine: A Review. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2017.
- Elango R., Ball R.O.: Protein and amino acid requirements during pregnancy. Advances in Nutrition, 2016, 7(4).
- Choi F. et al.: Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019;18(1):9-16.
- Reilly D. M., Lozano J.: Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty, Plast Aesthet Res 2021;8:2.
- Poręba R. i wsp.: Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, Ginekol. Pol., 2011, 82, 550-553.
- Makowska-Donajska M., Hirnle L.: Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, 2(4), 166–172.
- Bagiński L. et al.: Response to Hydrolysed Collagen Protein Supplementation in a Cohort of Pregnant and Postpartum Women, Journal of Pregnancy and Child Health 3(5), 2016.
- Shi J. W. et al.: Collagen at the maternal-fetal interface in human pregnancy, Int J Biol Sci., 2020, 16(12): 2220–2234.