Zanieczyszczenia powietrza wpływa na funkcje kognitywne mózgu
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w dzieciństwie ma wpływ na całe życie człowieka. Badacze z Edynburga odkryli, że zmniejsza możliwości kognitywne człowieka nawet przez kilka dekad jego życia.
Zanieczyszczenia powietrza to plaga naszych czasów. Smog wiszący nad polskimi miastami i wsiami uniemożliwia aktywność na zewnątrz i powoduje trudne do odwrócenia zmiany we florze i faunie. A mówiąc o faunie mam na myśli również nas, ludzi.
Jak tworzyć mapy zanieczyszczeń powietrza?
Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili skomplikowane badania, dzięki którym udało im się połączyć wyniki testów na sprawność kognitywną z ekspozycją na zanieczyszczone powietrze w dzieciństwie. Przeprowadzenie badań wymagało odnalezienia kilkuset osób, które w wieku 11 lat przeszły test zdolności umysłowych, a przebieg testu i jego wynik były potwierdzone. Nie było to łatwe, ponieważ badacze szukali osób w wieku około 70 lat. Udało im się znaleźć 500 osób, których testy z dzieciństwa zachowały się i były miarodajne.
Uczestnicy badania ponownie wypełnili testy z dzieciństwa i powtórzyli je po kolejnych sześciu i dziewięciu latach. Ustalono również ich miejsce zamieszkania w dzieciństwie i połączono je z wygenerowanymi mapami zanieczyszczeń powietrza. Stworzenie tych map było jedną z najtrudniejszych części eksperymentu, ponieważ zanieczyszczenie powietrza zaczęto regularnie badać dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, a badaczy interesował stan z pierwszej połowy XX wieku. Mapy wygenerowano dzięki tzw. modelowi EMEP4UK, czyli atmosferyczno-chemicznej symulacji komputerowej, zdolnej łączyć historyczne dane ze współczesnymi modelami rozwoju danych zjawisk. Analizując dane wzięto również pod uwagę status socjo-ekonomiczny każdej z badanych osób, skłonność do używek takich jak alkohol czy tytoń. Wyniki?
Długi czas niekorzystnego działania smogu
Pokazały, że istnieje bezsprzeczna korelacja pomiędzy ekspozycją na toksyny w powietrzu w dzieciństwie, a możliwościami umysłowymi w wieku dojrzałym. Naukowcy podkreślają, że choć zmiany kognitywne nie są wielkie, ważniejsze jest coś zupełnie innego – mianowicie czas, przez jaki się utrzymują.
– Udało się nam wykazać, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem we wczesnym dzieciństwie wpływa na funkcje mózgowe przez wiele kolejnych dekad życia. To pierwszy krok do zrozumienia jak wyniszczający wpływ na nasze zdolności intelektualne ma zatrucie środowiska. Nasze odkrycie może mieć również wpływ na zrozumienie demencji i miejmy nadzieję ograniczenie jej występowania w kolejnych generacjach – powiedział portalowi MedicalExpress.com dr Tom Russ, dyrektor Szkockiego Centrum Badań nad chorobą Alzheimera i Demencją działającego przy Uniwersytecie w Edynburgu.
Źródło: