Miej na oku astaksantynę, czyli astaksantyna doskonała na oczy
Astaksantyna uznawana jest za niezwykle silny przeciwutleniacz. Właściwości tej algi docenią także osoby, które wraz z upływającym wiekiem muszą lepiej chronić wzrok.
Czy barwnik może być wsparciem dla organizmu człowieka? Pomagać w funkcjonowaniu tak delikatnych narządów jak oczy? Okazuje się, że tak. Jest nim, między innymi astaksantyna. To czerwono-pomarańczowy pigment karotenoidowy, którego źródłem są algi. Ponieważ rośliny te są spożywane przez zwierzęta, to astaksantynę możemy znaleźć śledząc łańcuch pokarmowy. Jest więc w skorupiakach, rybach i w mięsie ptaków żywiącymi się nimi. pochodzący z mikroalg, ryb i skorupiaków.
Naukowcy od lat interesują się właściwościami barwnej algi. Badając ją w nowoczesnych laboratoriach, doszli do wniosku, że wysokie spożycie karotenoidów chroni przed wieloma zmianami wywołanymi stresem oksydacyjnym, związanym z wiekiem. Astaksantyna wyróżnia się jednak wśród barwników ze względu na wyjątkowe właściwości przeciwutleniające. Naukowcy szacują, że aktywność antyoksydacyjna astaksantyny jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku innych karotenoidów. Ma także wyjątkową zdolność wśród przeciwutleniaczy: potrafi funkcjonować w obrębie warstw błony komórkowej, umożliwiając wychwytywanie wolnych rodników na zewnątrz i wewnątrz komórki.
Oko potrzebuje astaksantyny
Nic więc dziwnego, że eksperci na całym świecie wzięli pod lupę astaksantynę i zainteresowali się jej wpływem na ludzki organizm. Najprostszym zastosowaniem było oczywiście wykorzystanie jej antyoksydacyjnego potencjału. Ma to znaczenie także dla naszego wzroku, a zwłaszcza zmian związanych z procesami starzenia się. Według statystyk ludzie żyją coraz dłużej. Oznacza to jednak, że nasze oczy także muszą nam „starczyć” na dłużej i więcej czasu zmagać się z reaktywnymi formami tlenu.
Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
Jednym z czynników, który ma odgrywać kluczową rolę w utracie wzroku związanej z AMD, jest uszkodzenie komórek nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) i obsługiwanych przez nie komórek światłoczułych. Jednym z czynników, który może niekorzystnie wpływać na komórki tego specyficznego nabłonka są wolne rodniki. Według badań Astaksantyna chroni ludzkie komórki RPE o nazwie ARPE-19 przed stresem oksydacyjnym.
Jaki z tego wniosek? Składniki małej algi mogą być pomocne w zapobieganiu zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej, a nawet być stosowane w leczeniu AMD. Na dowód można przytoczyć badania ludzi, którzy już doświadczyły AMD. Włoskie wyniki pokazują, osoby, które przyjmowały suplement zawierający 10 mg luteiny, 1 mg zeaksantyny i 4 mg astaksantyny przez dwa lata, odnotowały poprawę ostrości wzroku oraz wrażliwość na kontrast.
Astaksantyna na zmęczenie oczu
Nie tylko osoby starsze mogą skorzystać z dobrodziejstw astaksantyny. Już od dziecka coraz więcej czasu spędzamy bowiem przed różnymi ekranami: telewizyjnymi, komputerowymi, telefonów komórkowych, tabletów. Niebieskie światło, często zmieniające się kolory i ich intensywność z czasem prowadzą do zmęczenia naszych oczu. Badacze postanowili więc sprawdzić, czy alga może mieć wpływ na łagodzenie zmęczenia oczu, a także niewyraźnego widzenia i krótkowzroczności.
Japońscy naukowcy odkryli, że dawka 6 mg astaksantyny dziennie przez cztery tygodnie może pomóc złagodzić objawy zmęczenia oczu u osób w średnim wieku i starszych z prezbiopią (stan, który utrudnia skupienie uwagi na bliskich obiektach). To nie jedyne badanie potwierdzające skuteczność astaksantyny. 49 zdrowych ochotników w Kraju Kwitnącej Wiśni wykazało, że osoby przyjmujące 4 mg lub 12 mg astaksantyny dziennie przez 28 kolejnych dni cieszyły się lepszym widzeniem na odległość.
Źródła:
- Mol Vis. 2013 Jul 25;19:1656-66.
- Eur J Ophthalmol. 2012 Mar-Apr;22(2):216-25.
- The Effects of a Dietary Supplement Containing Astaxanthin on the Accommodation Function of the Eye in Middle-aged and Older People. Medical Consultation & New Remedies, 46 (3), March 2009
- Effect of Astaxanthin on Accommodation and Asthenopia-Efficacy-Identification Study in Healthy Volunteers. Japanese Review of Clinical Ophthalmology, Folia Ophthalmologica Japonica, 3(5): 461-468, 2010