Na czym polega badanie poziomu kolagenu?
Jakie są wskazania do wykonania badania na poziom kolagenu? Gdzie je wykonać i jaka jest cena? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Kolagen to białko naturalnie występujące w naszym organizmie. Jest znane ze swoich prozdrowotnych właściwości, a jego niedobór objawia się zmarszczkami, rozdwojonymi paznokciami czy łamliwymi włosami [1-2]. Jak zbadać poziom kolagenu oraz jaka jest cena tego badania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Jak zbadać poziom kolagenu?
Kolagen jest jednym z białek występujących w ludzkim organizmie, stanowi około 1/3 wszystkich peptydów. Tkanka łączna, skóra, ścięgna, kości, ale również włosy i paznokcie – tutaj znajduje się najwięcej kolagenu. Ten główny peptyd odpowiada za elastyczność, jędrność i napięcie naszej skóry [1-2]. Niedobór kolagenu może objawiać się w różny sposób, np. włosy mogą się osłabić i wypadać, stawy boleć, a paznokcie łamać [3-7]. Organizm człowieka sam wytwarza włókna kolagenowe, jednak z czasem ilość kolagenu w naszym organizmie zaczyna stopniowo spadać. Proces ten rozpoczyna się już po 25. roku życia, a więc stosunkowo wcześnie, więc warto zadbać o odpowiedni poziom kolagenu w naszym organizmie i pomyśleć o rozpoczęciu suplementacji [1-2, 8-10].
Jeżeli martwisz się, że występuje u Ciebie niski poziom kolagenu lub w ostatnim czasie zażywałeś zbyt dużą ilość preparatów z kolagenem i mogłeś go przedawkować bądź jesteś uczulony na to białko to warto wykonać badanie ICTP. Oznaczenie stężenia C-telopeptydu kolagenu typu I czyli ICTP w surowicy krwi jest pomocne w ocenie resorpcji kostnej i skuteczności leczenia antyresorpcyjnego. Obecność tej substancji we krwi odzwierciedla przemiany zachodzące w kościach i jest wykorzystywana do oceny stopnia osteolizy, czyli procesu niszczenia kości [11].
ICTP to peptyd, który stanowi 90% białka organicznej matrycy kości i tworzy się w procesie osteoklasytycznej degradacji kolagenu typu I. Jest swoistym wskaźnikiem odzwierciedlającym przemiany kolagenu zachodzące w organizmie. Jest również szeroko wykorzystywanym markerem w diagnostyce aktywności osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, które mają udowodnioną zdolność rozpuszczania oraz resorpcji kości. Jest kilka istotnych wskazań, kiedy należy wykonać badanie ICTP: w przypadku pacjentów
z rozpoznaną osteoporozą lub osteodystrofią, przy zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej, złamaniach patologicznych, zaburzeniach wzrostu u dzieci i nowotworach [11].
Poziom tego peptydu wzrasta podczas zwiększonej aktywności osteoklastów oraz podczas tzw. zwiększonego obrotu kostnego, np. w przypadku rozpoznania nowotworu kości, przerzutów do kości, osteoporozy, osteomalacji, krzywicy, w nadczynności przytarczyc,
w chorobie Pageta oraz w stanach po menopauzie. Spadek stężenia ICTP jest zauważalny
w trakcie leczenia bisfosfonianami i estrogenami oraz podczas hormonalnej terapii zastępczej [11].
Cena badania krwi na poziom kolagenu
Cena badania krwi na poziom kolagenu w zależności od laboratorium i wyboru opcji dodatkowych, np. pobrania w domu pacjenta, waha się w przedziale między 100 a 160 zł za badanie. Pamiętaj o przygotowaniu do badania – w przypadku badania z krwi powinieneś mieć krew pobraną rano (między godz. 07:00 a 10:00) oraz być na czczo (ostatni posiłek powinieneś spożyć do godz. 18:00 dnia poprzedniego). Jeżeli zdecydujesz się na badanie z dobowej zbiórki moczu, to nie jest wymagane specjalne przygotowanie.
Źródła:
- Liane B. et al.: A collagen supplement improves skin hydration, elasticity, roughness, and density: Results of a randomized, placebo-controlled, blind study, Nutrients, 2019: 2494.
- Choi F. D. et al.: Oral collagen supplementation: a systematic review of dermatological applications, Journal of drugs in dermatology, 2019, 9-16.
- Asserin J. et al.: The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials, J Cosmet Dermatol, 2015; 14(4):291-301.
- Reilly D. M., Lozano J.: Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty, Plast Aesthet Res 2021;8:2.
- Shelly H. et al.: Collagen Supplement Improves Skin Attributes in Healthy Adults, Current Developments in Nutrition 5, Supplement_2, 2021, 321-321.
- Marrs J. A. S. and Strickland A. M.: Collagen Supplements: Benefits, Uses and
Side Effects, Online Journal of Complementary & Alternative Medicine, 5(2), 2020. - Marini N.: Collagen supplements, J Prim Health Care, 2019;11(4):385–386.
- Wang H.: A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies, Polymers, 2021, 13(22):3868.
- Proksch E. et al.: Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study, Skin Pharmacol Physiol, 2014;27(1):47-55.
- Ganceviciene R. et al.: Skin anti-aging strategies, Journal List Dermatoendocrinol, 2012, 4(3).
- Stoilov I. et al.: Measurement of elastin, collagen, and total protein levels in tissues, Methods in Cell Biology, 2017.