W jaki sposób stosować kolagen do twarzy?
Na czym polega odbudowa kolagenu na twarzy? Jaki preparat wybrać, żeby był skuteczny? Zapraszamy do lektury.
Kolagen jest niezbędnym składnikiem do zachowania zdrowej skóry. Dzięki niemu cera ma świeży i promienny wygląd, jest odpowiednio nawilżona i jędrna. Niestety jego produkcja w organizmie spada wraz z wiekiem, co objawia się nie tylko pogorszeniem stanu skóry, ale również funkcjonowaniem całego organizmu [1-2]. W artykule przybliżamy czym jest kolagen i w jaki sposób stosować go do twarzy.
Co znajdziesz w tym artykule
Odbudowa kolagenu na twarzy
Kolagen w organizmie człowieka – gdzie występuje i jaką pełni rolę? Kolagen należy do najcenniejszych białek występujących w Twoim ciele. Słowo „kolagen” pochodzi z języka greckiego – „kola” to guma, a „gen” – oznacza produkcję [1-2].
Kolagen to białko włókniste, które stanowi główny składniki substancji międzykomórkowej. Występuje również w tkankach łącznych, które uczestniczą w procesie tworzenia różnych części ciała, np. więzadeł, ścięgien, skóry czy mięśni. Pełni wiele ważnych funkcji w całym organizmie, jednak skupimy się wyłącznie na skórze – tutaj jest odpowiedzialny za utrzymanie jej odpowiedniej struktury, jędrności i elastyczności, a także pobudza proces regeneracji [3-4].
Kolagen często jest nazywany białkiem młodości, gdyż jest odpowiedzialny za jej jędrność i sprężystość. Jest również kluczowym składnikiem kości, ścięgien i skóry. Sama skóra składa się prawie w 80% kolagenu. Jeśli jego poziom spada, cera staje się matowa, wiotka
i pozbawiona blasku. Dlatego coraz częściej osoby z powyższymi problemami sięgają po suplementy kolagenowe, by wesprzeć zdrowie swojej skóry [1-4].
U pewnych osób nie jest wskazane stosowanie kolagenu. Przeciwwskazania do jego stosowania dotyczą głównie kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób chorujących na tzw. kolagenozy czy pacjentów z ciężkimi postaciami łuszczycy oraz alergików. Jeżeli należysz do którejś z tych grup, to przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym [5-7].
Uczulenie na kolagen występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej jest to uczulenie na substancje dodatkowe obecne w preparacie, a nie na sam kolagen. Charakterystyczne objawy to świąd, rumień oraz obrzęk. Reakcja może pojawić na jednym obszarze, jak i na całej skórze. Wstrząs anafilaktyczny występuje jedynie w skrajnych przypadkach, ale wtedy trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Jak leczyć uczulenie na kolagen? Leczenie polega na wyeliminowaniu alergenu przez przestanie jego przyjmowania oraz umówienie się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi jak dalej postępować [5-7].
Jak działa kolagen na twarz?
Działanie kolagenu na skórę twarzy polega na jej uodparnianiu na działanie nacisku i na rozdzielanie tkanek, co zmniejsza ryzyko pojawienia się zmarszczek czy przebarwień na skórze. Już od lat 80-tych ubiegłego wieku kolagen zyskiwał na popularności i był coraz częściej wybierany przez kobiety. Wraz z wiekiem proces utraty kolagenu znacząco przyspiesza, a w okresie menopauzy i przekwitania dodatkowo się nasila. Po ukończeniu
60 roku życia proces syntezy kolagenu w ciele człowieka w naturalny sposób zanika [1-2].
Biorąc pod uwagę wpływ kolagenu na cerę, nie można się dziwić, że coraz więcej kobiet po niego sięga. Naturalna utrata zdolności do produkcji kolagenu w organizmie człowieka objawia się nie tylko pogorszeniem stanu cery, ale również pogorszeniem wzroku, kondycji włosów i paznokci, a nawet zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych [8-9].
Istnieją inne sposoby na zwiększenie produkcji kolagenu w skórze. Warto tutaj podkreślić rolę produktów bogatych w kolagen. Posiłki takie jak rosół czy galaretki mięsne i warzywne na bazie żelatyny oraz salceson i podroby świetnie sprawdzą się przy uzupełnieniu tego białka. Składniki mineralne i witaminy, to dwie kolejne ważne grupy, których spożycie będzie w naturalny sposób wpływało na zmniejszenie tempa procesów degeneracji i starzenia się organizmu. Te składniki to zwłaszcza antyoksydanty, czyli witamina A, C, E oraz selen. Zadbaj o ich dużą ilość w diecie i wybieraj więcej warzyw, owoców, ale również orzechów i pestek [8-10].
Kolagen do twarzy – jaki wybrać?
Jaki kolagen do twarzy wybrać? Kieruj się indywidualnymi preferencjami, ale zwróć uwagę
na zawartość oraz rodzaj kolagenu. Najlepiej przyswajalny jest kolagen rybi w postaci hydrolizatu, jeśli postanowisz stosować preparat doustny. Jeśli wybierzesz krem lub serum sprawdź kosmetyk pod kątem zawartości kwasu hialuronowego i melaniny. Kwas hialuronowy wzmacnia proces nawilżenia, redukuje drobne zmarszczki i tonizuje, zaś melanina chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz ujednolica koloryt skóry. Wybieraj kosmetyki o możliwie najkrótszym składzie z wysoką zawartością składników oraz substancji wzbogacających dodatkowych. Unikaj preparatów z konserwantami i sztucznymi barwniki [1-3, 8-10].
Jak stosować kolagen na twarz?
Jeśli zależy Ci na szybkich, a zarazem bezpiecznych i pewnych efektach – postaw na kolagen na twarz w formie wstrzykiwań. Niestety minusem takiej kuracji jest dość wysoka cena. Z drugiej strony obecny wybór suplementów diety jest naprawdę duży. Udowodniono, że wchłanianie kolagenu przez skórę jest praktycznie zerowe, lepiej sięgać po doustne suplementy zamiast kremów. Są łatwo dostępne, dobrze przyswajalne i stosunkowo niedrogie. Pamiętaj o regularnym stosowaniu preparatu i bądź cierpliwy, gdyż efekty nie są zauważalne od razu [1-3].
Kolagen na twarz – efekty
Efekty stosowania kolagenu na twarz będą zauważalne po upływie ok. 4 do 6 tygodni. Ważne jest regularne stosowanie preparatu oraz przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących jego używania. Twoja skóra będzie wygładzona, ujędrniona i bardziej elastyczna. Zmarszczki staną się mniej widoczne, a nowe będą wolniej powstawały. Jeśli masz wrażliwą i problematyczną skórę, np. zmagasz się z trądzikiem czy walczysz ze stanami zapalnymi, to kolagen do stosowania na twarz będzie świetnym wyborem. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tego białka pomogą Ci się uporać z problemami [1-3].
Kolagen do twarzy – cena
Ceny preparatów z kolagenem zaczynają się od kilku złotych, jeśli wybierzemy jednorazowy shot, zaś górna granica jest trudna do ustalenia. Zależy jaki preparat chcemy stosować i ile będzie trwała taka kuracja, czy wybieramy popularny krem czy stawiamy na profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym bądź iniekcje. Te dwie ostatnie metody należą do najdroższych, a seria zabiegów to kilka tysięcy złotych. Przed wyborem odpowiedniego preparatu z kolagenem najlepiej umówić się na wizytę do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi co zrobić. Może zlecić wykonanie badań dodatkowych lub skierować Cię do lekarza specjalisty – dermatologa bądź polecić umówienie się na wizytę w gabinecie kosmetycznym.
Źródła:
- Baumann L.: Dermatologia estetyczna. Red., Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
- Liane B. et al.: A collagen supplement improves skin hydration, elasticity, roughness, and density: Results of a randomized, placebo-controlled, blind study, Nutrients, 2019: 2494.
- Choi F. D. et al.: Oral collagen supplementation: a systematic review of dermatological applications, Journal of drugs in dermatology, 2019, 9-16.
- Asserin J. et al.: The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials, J Cosmet Dermatol, 2015; 14(4):291-301.
- Reilly D. M., Lozano J.: Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty, Plast Aesthet Res 2021;8:2.
- Shelly H. et al.: Collagen Supplement Improves Skin Attributes in Healthy Adults, Current Developments in Nutrition 5, Supplement_2, 2021, 321-321.
- Marrs J. A. S. and Strickland A. M.: Collagen Supplements: Benefits, Uses and
Side Effects, Online Journal of Complementary & Alternative Medicine, 5(2), 2020. - Marini N.: Collagen supplements, J Prim Health Care, 2019;11(4):385–386.
- Wang H.: A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies, Polymers, 2021, 13(22):3868.
- Proksch E. et al.: Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study, Skin Pharmacol Physiol, 2014;27(1):47-55.