Uroda

Chcesz mieć piękną skórę? Zadbaj o żelazo!

Piękna i zdrowa skóra rzadko jest blada. Za jej kolor odpowiada między innymi odpowiednia dieta. Nie może w niej zabraknąć żelaza, które może chronić przed bladością.

Gdy mówimy o pięknej skórze często pojawia się myśl o karotenie. To on nadaje jej powabny kolor. Witaminy A, B, C, D, E, cynk, miedź, selen, MSM, krzem, cynk, prolina, lizyna – odpowiednio ją odżywiają. Jest jednak jeszcze jeden ważny składnik, który nie kojarzy się ze skórą, a jest dla niej ważny – żelazo.

Po co skórze żelazo?

Żelazo trafia do organizmu drogą pokarmową. Jest wchłaniane w dwunastnicy. To ważny moment, bo nasz organizm nie usuwa niemalże żelaza, nie ma fizjologicznej drogi wydalania żelaza z ludzkiego ciała. Musi go więc wchłonąć odpowiednią ilość, a następnie przetwarzać w ferrytynę (związek żelaza z białkiem). W skórze żelazo także występuje łącznie z białkiem tworzącym kolagen, a więc podstawowy składnik naszej skóry, tkanek chrzęstnych, włosów, kości. Bez żelaza nasza skóra nie mogłaby funkcjonować. Mało tego! Żelazo jest istotnym pierwiastkiem w obronie przed wolnymi rodnikami. To właśnie tarcza przed agresywną formą tlenu ważna jest zwłaszcza latem. Podczas opalania, nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni UV, które prowadzą i do pozytywnych zmian w ciele (choćby powstawania witaminy D) i do negatywnych – powstawaniu wspomnianych wyżej wolnych rodników.

Skóra reguluje poziom żelaza

Mało kto jednak wie, że przez skórę wydalamy nie tylko pot, ale i żelazo! Organizm fizjologicznie nie bardzo potrafi regulować wydalanie żelaza. Pierwiastek ten, nawet z rozpadających się krwinek zostaje ponownie wykorzystany do powstawania nowych. Naukowcy twierdzą, że 20-25 procent żelaza usuwanego z organizmu odbywa się poprzez złuszczanie naskórka.

Bladość? Sprawdź żelazo

Jednym z symptomów niskiego poziomu żelaza we krwi jest blada skóra. Bladość uchodziła niekiedy za zaletę. Damy o skórze koloru kości słoniowej uznawano za okazy piękna. Tymczasem blada skóra to często oznaka anemii, choroby wywołanej niedoborami żelaza, witaminy B12. Bladości skóry w wyniku niedoborów żelaza towarzyszy często zmęczenie, ogólne osłabienie. Tych symptomów nie należy lekceważyć i trzeba zwrócić się z nimi do lekarza.

Żelazna skóra

Nasza skóra jest więc z żelaza (i wielu innych składników), ale nie jest niezniszczalna. Okazuje się jednak, że według naukowców  powodzenie leczenia blizn także związane jest z odpowiednim poziomem żelaza we krwi. Problem jego niedoborów jest dosyć powszechny: dotyczy 30 procent ludzi na całym świecie (według Światowej Organizacji Zdrowia). Jego leczenie nie jest trudne. Badania poziomu ferrytyny we krwi są jednymi z podstawowych. Po konsultacji lekarskiej często wystarcza zmiana nawyków żywieniowych: włączenie do diety produktów bogatych w ten składnik (mięso wołowe, orzechy, zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarnistych, rośliny strączkowe). Trzeba pamiętać,  że żelazo lepiej wchłania się w towarzystwie witaminy C. Dla żołądka łagodną formą jest na przykład dwuglicynian żelaza (połączenie z białkiem).

Źródła treści:

Bains J. W., Crawford D. T., Ketcham A. S. (1966). Effect of chronic anemia on wound tensile strength: correlation with blood volume, total red blood cell volume and proteins. Ann. Surge. 164

Winberg K. E. (2013). Regulation of systemic iron homeostasis. Curt. Open. Hematol.

Komentarze