Jak długo powinien trwać urlop? Znamy odpowiedź!
Dopiero ósmego dnia wakacji zaczynamy naprawdę czuć, że odpoczywamy. Tak twierdzą naukowcy, którzy zastanawiali się nad tym, jak długo powinna trwać przerwa od pracy.
Plany na wakacje bywają całkiem ambitne: nadrobić zaległości książkowe, odespać cały rok, zobaczyć wszystko w okolicy, obejrzeć odłożone na później seriale, spotkać znajomych, spędzić więcej czasu z dziećmi, spakować się, zrobić program wycieczki… Brzmi jak plan na wakacje? Wielu osobom urlop kojarzy się z wypoczynkiem okupionym sporym zmęczeniem. W dodatku wyzwaniem staje się jego długość.
Co znajdziesz w tym artykule
Ile urlopu nam się należy?
Jeśli pracujemy na etacie, to przysługuje nam:
- 20 dni – gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
- 26 dni – gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Teoretycznie mamy prawo do wykorzystania jednorazowo całej puli dni wolnych, ale życie weryfikuje nasze marzenia. Urlop dzielimy więc na raty, odkrawamy z niego pojedyncze dni w okolicach świąt, zabieramy trochę na zimę, trochę na lato. Zgodnie z kodeksem pracy, jedna część urlopu powinna wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych (tydzień kalendarzowy to 7 dni, w tym czasie 5 dni wliczamy do urlopu). Sami jednak decydujemy, jak podzielić przysługujące dni wolne.
Optymalny czas urlopu
Bezpowrotnie minęły więc czasy, gdy wakacje dla dorosłych mierzono miesiącami. „2 lub 3 miesiące […] są konieczne, aby kontynuować pracę w roku z taką energią i skutecznością, jaką powinna mieć” – pisał w 1910 roku William Taft prezydent USA na łamach New York Times. Ech…
Psychologowie zajmujący się problemem (tego słowa użyliśmy nieprzypadkowo) wypoczynku nie są zgodni co do optymalnej długości jednorazowego wypoczynku. Wskazują, że z reguły do czasu urlopu wliczamy jeszcze dni, których nie spędzamy już w pracy zawodowej, ale jeszcze nie oddajemy się relaksowi: pakowanie, pranie, prasowanie, sprzątanie, załatwianie ostatnich spraw przed wyjazdem – wszystko to trudno nazwać wakacjami, a budzi spory stres u większości z nas. Pierwszy tydzień jest więc tak naprawdę dopiero adaptacją do wypoczynku. To podczas tych pierwszych dni powoli rozstajemy się ze zmartwieniami dnia codziennego, zostawiamy na boku myśli o pracy. Z kolei końcówka urlopu to także okres, w którym nasz mózg zaczyna już wracać do myśli o tym co czeka nas po powrocie.
Naukowcy postanowili więc przebadać pewną grupę osób, żeby sprawdzić jaki jest ten optymalny czas. Okazało się, że maksymalny poziom dobrego samopoczucia osiągali ósmego dnia.
Bierz urlop na minimum 8 dni
Holendrzy zbadali ludzi, którzy wyjeżdżali na minimum 14 dni. Badania ujawniły, że ogólne samopoczucie poprawiło się podczas długich wakacji, ale ten pozytywny efekt był krótkotrwały. Szczyt zaobserwowano w ósmym dniu wakacji, ale ogólne wrażenie wypoczęcia zaczęło szybko spadać do poziomu notowanego w pierwszym tygodniu wznowienia pracy. Doświadczenia z wakacji, zwłaszcza przyjemność, relaks, rozkoszowanie się smakami, wydają się szczególnie ważne dla siły i trwałości efektów urlopowych – piszą autorzy badania. Wynika więc z tego, że tydzień spędzony poza domem to za mało, by się odprężyć.
Szczęście jeszcze przed urlopem
Dlaczego podkreślamy kwestię wyjazdu? To także efekt lektury doniesień naukowych. Tym razem inna grupa Holendrów zastanawiała się czy fakt, że odrywamy się do swojego miejsca zamieszkania poprawia nasze samopoczucie. Okazuje się, że osoby, które wybrały wyjazd były szczęśliwsze już przed wakacjami od osób wybierających wolne w domu. Psychologowie twierdzą, że to oczekiwanie na przygodę daje nam zastrzyk pozytywnych myśli wcześniej. Co ciekawe nie odnotowano różnicy między szczęściem tych, którzy podróżowali a osobami pozostającymi w domu.
Pakuj walizkę i w drogę
Dzięki sugestiom badaczy mamy więc przybliżony plan optymalnych wakacji. Powinny trwać około dwa tygodnie i dobrze by było, gdyby udało się nam w tym czasie oderwać od miejsca zamieszkania. W trakcie urlopu pieśćmy swoje zmysły, podarujmy mózgowi nowe doznania, a on w zamian odpłaci nam poczuciem szczęścia!
Źródła:
- Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11482-009-9091-9 - Vacation (after-) effects on employee health and well-being, and the role of vacation activities, experiences and sleep
https://link.springer.com/article/10.1007/s10902-012-9345-3