Witamina D – mity sportowe
Sportowcy, nawet ci trenujący na powietrzu, mogą cierpieć na niedobory witaminy D. Jej niski poziom wiąże się z mniejszą wydolnością. Coraz więcej badań wskazuje na to, że suplementacja witaminy D może pomóc zawodnikom w uzyskiwaniu lepszych wyników.
Wielu sportowców może spotkać się z opinią “ekspertów”, że witamina D, przy zwykłej diecie i aktywności na otwartym powietrzu, nie musi być dostarczana do organizmu w dodatkowej postaci. Badania przeprowadzone na zawodnikach podważają jednak tę tezę.
Niedobory witaminy D u sportowców
Najnowszy raport na ten temat został opublikowany przez Journal of Sports Sciences w 2012 roku. Graeme Close badał poziom witaminy D w grupie brytyjskich sportowców i osób, które nie trenowały. Okazało się, że 62% sportowców i 73% nie sportowców miał poziom witaminy D poniżej 20 ng/ml uznawany za wystarczający. Wynika więc z tego, że tylko 38% zawodników miało odpowiedni poziom witaminy D. Wśród nich jedynie 2% wyników było optymalnych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że badania te przeprowadzano zimą, gdy słońca jest mniej (a witamina D powstaje także w skórze pod wpływem promieni UV).
Graeme zastanawiał się jak można zmienić tę niekorzystną sytuację. Postanowił więc podawać przez 8 tygodni osobom z niedoborami po 5000 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy D. Grupa kontrolna otrzymywała placebo.
Brytyjski naukowiec opisał wyniki swoich badań i wynika z nich, że w grupie, która otrzymywała suplementy odnotowano znaczącą poprawę wyniku w sprintach na 10 m i skokach dosiężnych grupa placebo nie wykazała żadnych zmian. Zdaniem Graeme’a Close’a niewystarczające stężenie witaminy D jest szkodliwe dla układu mięśniowo-szkieletowego i blokuje jego potencjał.
Witamina D dla sportowców Zastanawiając się nad tym, w jakim stopniu potrzebujemy uzupełniać witaminę D warto także wziąć pod uwagę nieduże badania przeprowadzone na kolarzach. Przebadano w nich 7 młodych zawodników trenujących 16 godzin na tydzień. Odnotowano u nich średnio tylko 12,8 ngl/ml 25(OH)D (miara witaminy D we krwi). Optimum to ok 50 ng/ml.
Ciekawe wyniki można znaleźć także w pracy naukowej opublikowanej na Uniwersytecie Wyoming. Przebadano bowiem 19 biegaczy długodystansowych, wśród których 42% miało niewystarczającą ilość witaminy (poniżej 32 ng/ml), a 11% poniżej 20 ng/ml. Badanie, choć na małej grupie jest o tyle ciekawe, że osoby te pokonywały średnio od 32 do 85 km tygodniowo.
Jedz, opalaj się i wygrywaj
W jakim stopniu ma to jednak wpływ na wynik sportowy? Witamina D zmniejsza ryzyko złamania kości, łagodzi stres, jest pomocna w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeniach czynności mięśni i stosuje się przy wirusowych infekcjach dróg oddechowych. Zawodnicy, u których stwierdzono w surowicy sumie poziom witaminy D (25[OH]D) poniżej 20ng/ml. powinni przyjmować dodatkowe dawki witaminy D.
Źródła treści
- “Vitamin D status & immune system biomarkers in athletes”, Willis, Kentz S., M.S., University of Wyoming, 2008, 93 pages; 1465182
- “Assessment of vitamin D concentration in non-supplemented professional athletes and healthy adults during the winter months in the UK: implications for skeletal muscle function.” Close GL, J Sports Sci. 2012.